2016 Darbenin Borsa ve Dövize Etkisi

15 temmuz cuma sabaha karşı Türk Silahlı Kuvvetleri’içersindeki kansız vatan hainleri tarafından yapılması planlanan darbe teşebbüsü halkın sağduyusu ve istihbarat sayesinde başarısız oldu. Darbe hakkında görüş ve fikir belirtip kirlilik yaratmaya gerek yok fakat ordu içersinde konuşlanmış hainlerin en ağır ceza ile cezalandırılmaları yüce Türk milletimizin demoktatik görüşlerine saygı gösterilmesi açısından gereklidir…

Darbeyle ilgili o oldu bunlar yapıldı demek yerine borsa ve dövize etkisini inceledik.

darbenin borsa ve doviz etkisi

1- Türk lirası değer kaybetti

Diğer döviz kurları karşısında ilk darbe savsavatası duyulduktan sonra dolar ve euro karşısında %5 civarı değer kaybeden Türk Lirası, sabah saatlerine karşı başarısız sonuçlanan sözde darbe sonrasında kaybını %2,3 civarlarına çekti. Cuma günü olması nedeniyle piyasaların kapalı oluşu yatırımcılar açısından ufakta olsa avantaj olarak görülebilir. Her ne kadar başarısız sonuçlansada sonuç olarak Türk Lirası değer kaybetti. 18 Temmuz haftanın ilk iş günü gün sonu dolar 2,9675’ten kapanış yaptı , euro 3,2869 dan ve gram altın fiyatı 126,71 liradan kapanış yaparak cuma öğlenki fiyatlarına göre 1 birim başına dövizde ortalama 10 kuruş altında ise ortalama 1,5 Türk Lirası artış kaydetti.

 

2- Borsa son 3 yılın en yüksek düşüşünü kaydetti

Temmuz ayı başlarından itibaren dış politikanın düzelmesi ( rusya ilişkileri , israil ilişkileri sayesinde ) yükselişe geçmeye başlayan Borsa İstanbul yabancı ve Türk yatırımcılar tarafından tekrar güvenli yatırım limanı olarak görülüyordu. Darbe teşebbüsü yüzünden ve riskin devam ettiği ülkemizde yatırımcıların paralarını Türkiyeden çekmesiyle borsa istanbul son yılların en yüksek düşüşünü kaydetti.

15 temmuz kapanışında 82.825 puandan kapanış yapan borsa istanbul darbe teşebbüsünün etkisiyle pazartesi sabah açılışını -%3.50 civarlarından yaptı ve gün sonuna kadar düşüş devam ederek -%7.08 oranında son 3 yılın en sert düşüşünü kaydetti ve 76.958 puandan kapanış yaparak 5.867 puan kaybına uğradı. Borsada genelleme yapıp her ne kadar %7 civarlarında hisse senetlerinde kayıp görünsede bist100 endeksinde hisseler ortalama %10 ve daha fazla oranda günlük değer kaybına uğradı.

 

Durumun düzeleceğini düşünüp Türkiyenin daha parlak şekilde yoluna devam ediceğini düşünen yatırımcılar açısından iyi alım fırsatlarının oluşabileceği bu durumda yatırımcıların risk oranını hala görmesi durumunda önümüzdeki günlerde Türk lirasının ve Türk Borsasının düşüşünün devam edeceği düşünülebilir. Siyasi karışıklıkların en iyi alım fırsatı olduğu düşünülürse ülkemizin geleceği adına ve vatandaşların refahının sürmesi adına bu durumun en kısa zamanda düzeleceğini temenni ederiz.

 

Ülkemizdeki birlik ve beraberliğin sürmesi açısından soğukkanlı olunmalı ve provokasyonel oyunlara gelinmemelidir. Sosyal medyada yer alan çoğu halkı karıştırmak galyana getirmek adına olan asılsız haberlere itibar edilmemeli , Türk ordusu ve Türk Askerinin bu vatanın en kutsal ve yüce birimi olduğu unutulmamalıdır.

darbedovizborsa

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir