Araçların ve yolun üzerinden giden otobüs test edildi

 

Geçtiğimiz aylarda yapılması planlanan ve yolda araçların üzerinden giden otobüs fikrinin prototip çalışmaları sosyal mecralarda paylaşılmıştı. Bu otobüsün Çin’deki çalışmaları devam ediyor ve ilerleyen günlerde faaliyete geçmesi bekleniyor. Trafiği umursamadan arabaların üzerinden giden otobüs sayesinde önüne aksi durumlar olmadıkça engel çıkmayan ve yolda ne kadar trafik olsada umursamadan yoluna devam edecek olan bu otobüsün son test aşamaları yapıldı.

çin yol üstünden giden otobüs

Türkçe’de Yükseltilmiş Transit Otobüs ingilizce’de Transit Elevated Bus lakaplı kısaca TEB olarak isimlendirilen bu otobüsün uzunluğu 72 metre , genişliği 25 metre boyutlarında ve şehirde adeta devasa bir araç geliyor oha görünümüne sahip olacak TEB 300 yolcu kapasitesinde ve trafiğin akışını bozmadan yolcu taşımayı planlıyor.

Test otobüsüyle 1 kilometrelik yol boyunca Qinhuangdao kentinde 2 Ağustos salı günü gayet yavaş bir test sürüşü gerçekleştirildi. Mühendisler tarafından viraj dönüş ve trafik güvenliği üzerine çalışmaları devam eden bu devasa otobüsün önümüzdeki 18 ay içersinde Çin caddelerinde yolcu taşıyacağı günler bekleniyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir