Borsada Kazanmak İçin 5 Temel Unsur

Borsada yatırım yeni başlayanlar için ilk dönemlerinde stresli ve zor olabilir, sistemi kavradıkça dahada rahatlayacağınızı unutmayın.

borsada kazanmak

1. Tasarruf

Borsada yatırıma başlamadan önce yatırım yapacağınız miktarı tasarruf hesabına aktarıp biriktirmeye başlayın, mümkünse aylık olarak bu hesaba para eklemeye devam edin ve bu aktardığınız miktarı hedefiniz gerçekleşene kadar azaltmayın. Aktardığınız para ihtiyacınız olmayan miktarda olsun ve karınızı acil durumlar dışında harcamayın.

 

2. Temelleri öğrenin

Borsada yatırım hakkında çeşitli makaleler okuyu , henüz yolun başındaysanız yatırıma başlamadan önce birkaç şirketin son 3 yıllık borsa grafiğini inceleyin , ünlü yatırımcıların makalelerini okuyun. Yatırım yapacağınız şirketin sahibinden yaptığı işlere kadar, geçmiş dönem bilanço açıklamalarına ve yaptığı yatırımları inceleyin.

 

3. Sürü piskolojisine uymayın

İlk kez borsada yatırım yapacaklar genellikle akraba veya yakınlarının tavsiyesi üzerine borsaya girer ve belirli bir stok yatırımı yapıp beklemeye çekilir bir gün %20 tavan giden hisse önümüzdeki haftada en derin dip oluşumunu gerçekleştirebilir, alımlarınızı mümkünse tek parça yerine parça parça yapın.

 

4. Disiplinli ve pratik olun

Borsa yatırımında en önemli unsur sabır. Hedefinizi geniş açıyla ve uzun vadelli tutun. Piyasalarda volatilite etkenleri birçok yatırımcıya para kaybettirir. Siyasi karmaşalarda ve belirsizliklerde borsa düşer ilerleyen zamanda bu durumun düzelmesi borsayı uçurur. Uzun vadeli yatırımlarda paniğe kapılmayın alım yaptığınız hisse maliyeti zaten uygun ve şirket profili güvenilir ise zaten yıllık enflasyon oranına göre yatırdığınız parayı panik ve endişe yapmadığınız sürece olumsuz durumlarda kurtarmanız mümkün.

 

5. Gerçekçi olup duygularınızı kontrol edin

Borsa yatırımcılarının büyük bir kısmı duygularına yenik düşüp özellikle hırs ve korku mekanizmasını kontrol etme yeteneği olmadığı için para kaybeder. Borsada bir gecede zengin olma düşüncesini kafanızdan çıkarın. Orta vadede yatırım düşünüyorsanız ve yıllarca bekleyecek sabrınız yoksa mutlaka %2 ile %5 arasında stoploss yapın.Korku borsada ters görünen durumdur , korku anında panik yapar ve para kaybedip elinizdeki hisseleri düşük fiyata satmak zorunda kalabilirsiniz.

Başarı için sabrınıza yenik düşmeyin…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir