Borsaya nasıl girilir? Halka açık şirket nedir ?

 

Borsa Nedir ?

Öncelikle şu bilgileri kesinlikle bilmeniz gerekir;

  • Borsa öncelikle kumar değildir.
  • Oynanmaz yatırım yapılır.
  • Trilyonlarınız yoksa sabırlı olmanız gerekir.
  • Kaybetme korkunuz varsa başlamayın.
  • Geleceğine güvendiğiniz şirketlere yatırım yapın.
  • İşinize yaramayan parayı yatırın 2 hafta sonra lazım olan paranızı yatırmayın

Borsa gelişme potansiyeli olan şirketlerin belirli bir hissesini halka açarak , halk tarafından satın alınabilecek, yani oturduğunuz yerden sizi şirket sahibi/ortağı yapabilecek bir yatırım aracıdır. 98 – 2000 li yılların başlarından 2005e kadar ciddi oranda yatırımcısına kazandırmıştır. Günümüzde bu oran geçmişe göre daha düşük olsada sabırlı ve soğukkanlı olana kazandırmaya devam etmektedir.
Borsaya girmek için öncelikle bankalar aracılığıyla işlem yapacaksanız yatırım hesabınızın , aracı kurumlar ile işlem yapacaksanız aracı kurumlardan hesap açmanız gerekmektedir (aracı kurumlar genellikle forex üzerine kurulu platformlardır fakat borsa işlemleride yapılabilir.)
Şimdi basit açıklamalarla borsayla ilgili soru işaretlerini kafanızdan kaldırmaya çalışacağız.
1-Şirket değeri nasıl hesaplanır?
Mahalle bakkalını ele alalım bakkalımızın ismi Borsa Bakkal olsun. Borsa bakkal günde 100 lira kazanıyor(net karı) ayda 3000 yılda 36bin. Dükkan kira değil kendisinin , birde deposu var oda kendisine ait. Bakkalın mekan değeri , deposunun değeri yıllık karı şirket durumuna göre hesaplandı dükkan ve deponun değeri 500bin lira oldu + yılda 36bin kazandı geçmiş yılların ortalaması hesaplandı Borsa Bakkal’ın şirket değerini 700bin lira olarak hesapladık. (hesaplamaya dahil edilen birçok şey vardır eleman giderleri , şirket giderleri , taşınmazlar döviz durumu vs. sadece kabataslak hesaplama yapıyoruz.)
2-Hisse nedir?
Borsa Bakkal’ın şirket değerini 700bin lira olarak hesaplamıştık. 700 Bin lira verip borsa bakkal amcamız bu şirketi satmak isterse tamamını alırız. Borsa bakkal şirketinin %50sini halka açık hale getirip %50den sattığı gelirle karşıdaki rakip bakkalı da almak istiyor 700 binin %50sini sattı 350bin gelir elde etti karşı dükkanıda aldı hoop şirket değeri arttı böylece borsa bakkaldan aldığınız pay fiyatı arttı kar elde ettiniz şirket değeri arttığı için satış için tekrar hisse başı fiyat hesaplandıktan sonra karşı bakkalı almadan önce 1 tl ye aldığınız 1 birim hisse 1.5 tl oldu sattınız kara geçtiniz satmadınız beklediniz önümüzdeki sene 2 tl oldu %100 kar edersiniz. Borsa bakkalın işler kötüye gitti 1tl ye aldığınız birim hissenin fiyatı oldu 50 kuruş hoop %50 zarar.
3-Halka açıldıktan sonra şirket sahibi kim oldu?
Şirket halka açıldı. Artık Borsa Bakkal Anonim Şirketi oldu alacağınız 1birim lotla bile şirket ortağı sayılırsınız. Şirket aldığı kararları, yaptığı yatırımları, özel durumları ortaklarına ve kamuoyuna açıklamakla yükümlüdür. Fakat yönetimde söz sahibi olabilmeniz için şirketin %51ve daha fazla hissesine sahip olmanız gerekir.
4-Kar eden şirket neden hissesini satıp halka açılır ?
Şirket hisselerinin satışından şirket bir kar elde eder ve şirketin kasasına para girer böylece gelişmek ve yatırım yapmak isteyen şirketler maddi imkan sınırlarını zorlamak istemezse halka satış yapıp satın alan paydaşların paralarıyla yatırım yapar ve başarılı olursa hissedarlarına paralarını fazlasıyla verir.
Borsa üzerine birkaç örnekle değineceğiz.

 

  • Borsaya girmeye karar verdik şimdi ne yapıcaz ?
    Aracı kurumdan hesabımızı açtırdıktan sonra ve hesabımıza bir miktar para yatırdıktan sonra yatırım için hazırız. Öncelikle yatırım yapacağımız şirketi örnek olarak ASELSAN’da karar kıldık. Her şirketin borsada isim kısaltması vardır. Aselsan ‘ASELS’ koduyla Borsa İstanbulda işlem görüyor. Geleceğe yönelik örnek veremiyeceğimiz için 23 Temmuz 2014 tarihinde aselsana bakalım

 

asels

Şirket payları lot olarak temsil edilir. Yani aselsanın 1 lot fiyatı 23 temmuz 2014 tarihinde günsonu 4,64 TL olarak görülüyor. Bakiyemiz 1000 lira 1000/4,64 ten 215 lot aldık. Ve yükselmesini bekliyoruz.

3 ay bekledik fiyat düştü portföyümüzde zarar yazdı.

 

asels2

 

Yatırdığımız 1000 liranın değeri yaklaşık 973 liraya geriledi. İster 973 lirada satıp zararla çıkarsınız ister yükseleceğine inanıp beklemeye devam edersiniz gerisi tamamen sizin sabrınıza ve stratejinize kalmış.

Ve bugüne kadar sabrettik aselsanda paramız durmaya devam ediyor.

asels3

215 lotumuz vardı 215*9,83 = 2113.45 TL
%100den fazla karımız var şuan için kenarda kıyıdaki paramızı kendi para birimimizden tutmuş olsaydık yıllık enflasyona göre 2 seneden %18-20 civarı zarardayken borsa ile 2 senede %100den fazla kar ettik.

 

**Örnek olarak sürekli yükselen trendde olduğu için aselsan verilmiştir 10 senelik zamanda yatırımcısına yaklaşık 40 katı para kazandırmıştır. Önümüzdeki 10 sene kazandırmaya devam edecek diyemeyiz yarın ne olacağını kimse bilemez. İflas edip yatırımcısını batıran şirket de var 1 aylık sigara parasına 1 senede kuşadasında herşey dahil 1 haftalık tatil yaptıracak şirketlerde var. Bunları göz ardı etmemeniz gerekir. Yazılanlar yatırım tavsiyesi değil borsa hakkında fikrinizin oluşması amacıyla yazılmıştır. www.fikirle.com sorumlu tutulamaz !

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir