Çilli insanlar nasıl çilli oluyor ? Çil nedir ?

Bazı insanların yüzleri turuncu nokta nokta olur. Çilli olmak aşırı olmadığı sürece insana ayrı bir görünüm tatlılık katar.

nasilçilliolunur
İnsan cildinin rengi melanin denen maddenin ciltteki miktarına göre değişiklik gösterir. Farklı ırklarda, farklı soylarda kısaca tüm bireylerdeki ciltteki melanin oranı farklıdır. Sadece insanlar olarak değil örneğin kertenkelelerve veya bukalemunların renk değişiminde melanin oranının değişimine göre hayvan derileride insan derileri gibi farklılık gösterebilir.

Cildi zararlı güneş ışınlarındanda korumaya yarayan melanin cilt tabakasının alt kısımlarında özel hücre grupları tarafından üretilir. Cildin en dış ince kısmı olan epidermi ile melanin üretmekle görevli hücreler arasında sıkı bir bağ vardır. Melanin üretiminde görevli hücreler ‘melanosif hücre’ olarak adlandırılır.

Derideki çiller melanin hücrelerinin yani melanosif salgılayan hücrelerin gruplaşması sonucunda oluşur. Sarımsı kaverengi olarak görülen ciltteki çillerin cilt tabakasına yani epidermiye yakın olarak gruplaşmasıyla gözle görülür çilleri görmemiz mümkündür. Nadir insanlar çillidir , genellikle anne ve babadan aldığı genlerle belirlenir. Altın sarısı renkten koyu kahverengiye kadar olan tonlarda çilli bireyler görmek mümkündür. Sadece insanlar olarak değil tüğsüz derili hayvanlardada çilli olanlara rastlamak mümkün. Güneş ışınları çil renklerini istisnalar dışında koyulaştırır yani güneş ışınları ciltteki melanin miktarını arttırır. Derinin güneş ışınlarına karşı savunmasız kalmaması için bu durum gereklidir. Aksi halde alerjilere ve kızarıklıklara ciddi ilerlemelerde cilt hastalıklarına neden olabilir.

  • Konumuzu kısaca özetlemek istersek ciltteki çiller melanin salgılayan hücrelerinin yani melanosif hücrelerin gruplaşmasıyla ciltte ‘çil’ olarak adlandırılan küçük noktalar grubu oluşabilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir