Dünyanın En Büyük Teleskopu Çin’de !

Çin dünyayın en büyük teleskopunu yarattı !

UNSPECIFIED, CHINA - JULY 03: Workers lift the last panel to install into the center of a Five-hundred-meter Aperture Spherical Telescope (FAST) on July 3, 2016, China. The dish-like telescope, as large as 30 football fields, costing 1.2 billion yuan (about 180 million USD), will be used for reasearch and further adjustment according to China Daily. (Photo by VCG/VCG via Getty Images)

Çin 500 metre çapında dünyanın en büyük teleskopunu inşa etti
Teleskop 180 milyon dolara (1,2 milyar yuan) mal edildi ve üretimi 5 yıl boyunca aralıksız çalışmalar sonunda tanımlandı ve Amerikada bulunan 305 metre çapındaki teleskopu solladı. Son üçgen paneli eylül ayında takılacak ve alanında uzman bilim adamları çalışacak ve yeni güvenilir bilim adamları da dünyanın en büyük teleskopuyla çalışmak için başvuruda bulunabilir.

Nan Rendong’un söylediğine göre “Dünyanın en büyük teleskopu son derece sessiz radyo frekanslarıyla astronomiyle ilgili bilimsel etkileri büyük ve kesinlikle sonuçlanacak bu muazzam parça için adeta devrim niteleğinde olacak” diyor.

Teleskop Çin’in Guizhou eyaletinde üç tepe vadide yer almaktadır. Tesisin en yakın yerleşim birimine uzaklığı 5 kilometre (3mil). İki yada üç yıl sürecek çeşitli kalibrasyon ve pik hassasiyet noktalarına teleskopu ayarlamak için vakit ayırdıklarını bildiren yetkililer evrende astronomik olayları, yıldızlar arası yaşamsal faaliyetlerin varlığını kanıtlamak için kullanılacağını belirtiyor.

Ayrıca yaşadığımız evrenin ve tüm galaksinin tekrardan benzersiz bir görünüme kavuşabileceğini söylüyorlar.

PINGTANG, CHINA - JULY 03: Workers install the last panel into the center of a Five-hundred-meter Aperture Spherical Telescope (FAST) on July 3, 2016 in Pingtang, Guizhou Province of China. The dish-like telescope, as large as 30 football fields, costing 1.2 billion yuan (about 180 million USD), will be used for reasearch and further adjustment according to China Daily. (Photo by Dai Chuanfu/VCG)***_***

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir