Düşük Sermayeyle Yapılabilecek İş Fikirleri

Az sermeye ve parayla iş kurmak istiyorsanız ayrıca emekliğinizde yapabileceğiniz birçok iş fikirleri arasından ön bilgi ve fikir edinebileceğiniz çeşitli meslek dallarından derlediğimiz bu iş fikirleri hem günümüzde hemde ilerleyen zamanlarda revaçta olmaya devam edecek çeşitli meslek dallarını sizlere sunuyoruz. 5.000 ve 10.000 lira gibi düşük sermayeyle kurulabilecek iş fikirlerini sizlere ışık tutması açısından sıralamaya başlayalım.

azsermayeis

 

1- Muhasebeci

Deneyim, eğitim veya lisans gerekebilir.
İş tecrülebelerinizi özetleyen bir cv oluşturup hazır bulundurun. Bunu yapmadan önce bu konuda deneyim veya bilgili olmanız gerekir. Küçük şirketler ve işletme sahipleri vergi ve muhasebe kayıtları için her ne kadar muhasebecilerle çalışıyor olsada. Bu tarz şirketlerde günlük, haftalık aylık ve yıllık şirket karları şirket sahibi tarafından genel olarak net bilinmez ve hesaplamaya önem verilmez. Bu tarz şirketler için periyodik olarak belirleyeceğiniz şekilde bilanço , gelir tabloları ve diğer finansal raporlarla birlikte detaylı bir rapor hazırlayıp çalışacağınız şirketin finansal raporlarını hazırlayabilirsiniz.

2- Bisiklet tamiri ve kiralama

Türkiyenin birçok yerinde mevsimlik iş konumundadır özellikle tatil ve yazlık bölgelerinde insanlar ulaşımını bisikletle sağlar. Bu iş için küçük bir depolama alanı ve takım çantası işinizi görecektir ayrıca bisiklet tamiri yanında bisiklet kiralama hizmeti de vererek müşteri portföyünüzü genişletebilirsiniz. Eliniz tamirat işlerine yatkınsa mevsimsel olarak yapabileceğiniz bisiklet işi özellikle emekliler için oldukça mantıklı.

3- Tekne Temizlik ve bakım işleri

Tekne diyince aklınıza sadece mevsimlik iş gelebilir. Sezon sonunda veya sezon ortasında suyun dışına alınan teknelere bakım ve temizlik yapılır. Başlangıç olarak arabanızın arkasına çekici romork alıp kendi bahçenizde tekne bakımları ve temizliği yapabileceğiniz gibi marinalar ve limanlarla görüşüp bu işlemi oradada yapabilirsiniz. Tecrübeniz ve bilginiz yok ise mutlaka bu konuyla ilgili araştırmalar yapmadan bu iş fikrine başlamamanızı öneririz.

4- Baca Temizliği

Baca temizleme işi baca temizliğine ihtiyaç olduğu durumlarda çoğu kullanıcı insanlar tarafından yeterli oranda yapılamamaktadır ayrıca baca temizleme ihtiyacı olmasada bacanın iyi çekişi olup olmadığını ve onarım ihtiyacı olup olmadığını analiz edip sermayesiz iş yapabilirsiniz.

5- Temizlik Hizmeti

Temizlik her insan ve her mekanın ihtiyaç duyduğu sürekli yapılan bir eylemdir. Bu iş için gerekli elemanı veya yapabilecek gücü olmayan insanlar için temizlik teklifleri sunabilirsiniz. Ev, ofis , restaurant ve diğer işletmeler temizliğe ihtiyaç duyan işletmelerdir. Bu iş fikri size göreyse ayrıca bir artınız daha var temizlik görevini üstlendiğiniz yerler memluniyet duyduklarında hem sizi tekrar temizlik işi için çağıracak hemde tanıdık işletmelerine tavsiye edecektir.

iş fikirleri

6- Bilgisayar tamiri

Geçmişe göre her ne kadar bu meslek dalı popülerliğini yitirmiş olsada bilgisayar kullanımı sırasında kullanıcı çeşitli sorunlarla karşılaşabilmektedir. Teknoloji ve bilgisayarlarla aranız iyiyse bu meslek dalına yönelebilir. Serbest çalışma stili ile bilgisayar tamirini yerine giderek yapabilir , çeşitli sorunlar için çözümler sunabilirsiniz.

7- Köpek ve Evcil Hayvan

Birçok kişi için özellikle seyahat zamanlarında evcil hayvanlarını hatırlayarak programlarını değiştiriyor hayvan barınaklarına ve diğer hayvan emanet edilebilecek ortamlara güvenmiyor. Hayvan sevginiz varsa hem köpek ve evcil hayvan bakıcılığı işi yapabilir hemde onlar için gerekli yaşam alanına sahipseniz çiftleştirilmeleri için aynı ortamda bulundurup evcil hayvanların çiftleşmesine ortam sağlamak karşılığında hayvan sahiplerinden belirli bir ücret veya çiftleşen canlının yavrusundan alabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir