Emeklilik sonrası hobi ve ek iş fikirleri

Emekli olduktan sonra hem boş vakitlerinizi değerlendirip hem para kazanabileceğiniz ek iş fikirlerimizi sizler için derledik belki yol gösterici olup ek iş olarak başlıyacağınız bu işler sizlere ciddi paralar kazandırabilir. Diğer yandan vaktinizi değerlendirebileceğiniz hobiler edinebilirsiniz. Umarım yazımızı okuduktan sonra daha parlak fikirler bulup kendiniz için en doğru olan seçeneğe yönelirsiniz.

iş fikirleri para

Kuru Temizleme ve Ütü
Hayatımızın olmazlarından olan kıyafetlerin yıkanması sonucu doğan unsur olarak kısmi kıyafetlere ütü yıkanması çamaşır makinesi dışında kuru temizlemeyle olan örneğin takım elbiseler , abiyeler çeşitli kıyafetler üzerinden özellikle bayanların ev işlerinden tecrübelerine dayanarak kuru temizlemecilik ve ütücülük ile bütçenize ek gelir sağlayabilirsiniz.

Sağlıkçılık
Hastaneden emekli olduysanız evde yatalak hastaların bakımları için günlük vaktinizin ufak bir bölümünü bu hastalara ve yaşlılara ayırarak hem ufak tefek de olsa gelir elde etmiş olursunuz hemde hastaların ihtiyaçları için yardımcı olabilirsiniz. Ek olarak kızılay ve yeşilay a başvuruda bulunarak gönüllü olarakta bu işi yapabilirsiniz.

Zanaatkarlık
El beceriniz ve yaratıcılığınızla çeşitli ürünler tasarlayıp satabilirsiniz. Örnek vermek gerekirse tespih pipo ağaç ürünlerinden süs eşyaları ahşap dekoratif ürünler vazo ufak kilimler yapılabilir. Kendi tezgahınızı bile kurup satışlar yapabilirsiniz. Tabiiki sonradan sıkıntı yaşamamak için belediyenizden izin almayı unutmayın…

Tamir tadilat işleri
Hobi olarak uğraşabileceğiniz diğer uğraş olarak tamir tadilat işlerinden bahsedebiliriz. Yetenek ve bilginize göre elektrik motor elektrikli ev aletleri arızalı ürünlerin onarımı gibi ufak işlerle hem vakit geçirip hem para kazanma ihtimaliniz var.

Danışmanlık
Mesleğinizin en uç noktasında emekli olduğunuzu var sayarsak mesleğinizi takip eden nesillere eğitimler verip danışmanlık hizmetleri sunabilirsiniz. Böylece hem mesleğinizi sürdürecek kaliteli bireyler yetiştirip hemde ek gelir sağlayabilirsiniz.

emekli evde is

Evcil hayvan bakımı
Evcil hayvanlarına gerekli vakti ayıramayan hayvan sahipleri için evcil hayvanlarına bakabilirsiniz. Böylece hem baktığınız hayvan için hem sizin için hoş vakitler geçirme fırsatı doğabilir. Gazete ilanları ve internet ilanlarını kontrol etmenizde fayda var.

Bağ bahçe işleri
En iyisi organik. Emeklilikten sonra hem kendi ürününüzü yetiştirip hem ihtiyaç fazlasını satarakda gelir elde edebilirsiniz. Hem pazar masraflarından kısmış olur hem ek gelir sağlamış olursunuz. Ayrıca kendi yetiştirdiğiniz ürünlerin tadını en pahalısından alsanızda bulamazsınız bizden söylemesi.

Hamur İşleri ve Tatlılar
Özel günler ve kutlamalar için çevrenizden sipariş alıp ekstra bişeye ihtiyaç duymadan kendi mutfağınızda hamur işleri kek kurabiye poğaça börek hatta şekerlemeler pastalar yapılabilir.

Takılar
Toptan olarak çeşitli takı malzemeleri alıp kendinize hem uğraş hem elbecerinizi geliştirip hemde ek gelirler sağlayabilirsiniz. Takıların yanında dantel işleri , aksesuarlar, anahtarlıklar gibi çeşitli ürünler de yapılıp kazanç sağlanabilir.

Ev yemekleri
Birçok işyerinde çalışanlar anlaşmalı olunan restaurant , tabldot veya yemek çekleriyle yemeklerini yiyor çevrenizdeki işyerleriyle konuşup günlük yemekler yapabilir ve ek gelir sağlayabilirsiniz. Ayrıca ek olarak kendi eviniz için de ayırıp akşamki yemek yapma derdinden kurtulmanız mümkün.

emekli ek is

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir