En saldırgan ve vahşi dinozorlar:Megaraptor

İnsanoğlundan önce yeryüzünde yaşadığına dair inanılacak derecede bulgulara sahip dinozorlar zamanın en tehlikeli yaratıklarından biri olarak tarihteki yerini koruyor. Raptor olarak adlandırılan bu dinozor türünün dilimizdeki anlamı hırsız.

enbuyukdinozor

Raptorlar dinozor türlerinden en popüleri ve tehlikeleridir. Orak şeklinde katil pençeleri ve ultra koşma hızları sayesinde oldukça güçlü ve saldırganlardır. Bu türün ağababası olarak bilinen megaraptorlarda adlandırılmasından da anlaşılacağı gibi raptor türlerinin üst modeli , daha yırtıcısı ve daha güçlü olanıdır.

engucludinazor

Uzunluğu ortalama 30 santimetre öldürücü pençelere sahip megaraptorlar (büyükhırsız) dinazor türleri arasından en büyük dinazorlar kategorisindedir. Küçükde olsa evrimsel tarihi hakkında bilgi verici fosillere ulaşan Arjantin ve kanada Milli Bilimsel ve Teknik Araştırma kurumu yaptığı incelemeler ve araştırmalar sonucunda son zamanlarda keşfedilen en korkunç dinazor çeşidinin megaraptorlar olduğunu belirtti.

Mükemmel derecede zırhlarla korunmuş kafatası ve iskeletine ait bulgulara Patagonya’da açığa çıkarıldı. 80 milyon yıllık tarihi olduğuna inanılan bu etobur canavarların karanlık devrin dinozorlar çağında dünyaya hükmettiğini keşfetti. Akrabaları gibi avcı özelliği ön planda olan bu dinozor çeşidinin ulaştığı fosilin 8 metre uzunluğunda ve kemik yapısının yavru dinozor değil tam olarak yetişkin bir dinozora ait olduğunu saptadı. Ek olarak 9 santimetre boyutundaki keskin ve sivri dişleri onun avının gözünden baktığımızda ne kadar korkunç olduğunu ispaatlayıcı yönde.

Daha önceden keşfedilip hala sırrı bilinemeyen evrim teorilerine göre o zamanda yaşayan dinozorların ne şekilde evrim geçiripte günümüzde hangi hayvanın şekline büründüğü hala netlik kazanmış değil.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir