Esrarın Yararları Karşısında Zararları Daha Etkili

esraryararlari

Dünya’da 147 milyon esrar kullanıcısı olduğu tahmin ediliyor ve yıllar geçtikçe bu sayı artmaya devam ediyor. Esrar kullanmanın giderek arttığı bu zamanda esrarın sağlığa etkisi hakkında birçok farklı teori bulunmaktadır. Peki esrarın sağlığa zararı konusundaki kanıtların esrarın her bünyede farklı etki yaratması gibi esrarın verdiği zararın insandan insana yapı değişimi olduğu gibi verdiği zararlarında değişmesi mümkün müdür ?

Esrarın etki gücünün verdiği zarar ile orantılı olabilme ihtimali uzun yıllardır tartışılıyor. Sadece İngiltere’de yılda 2 milyon kişi esrar kullanıyor bunların içinde bitkisel tedavi için kullanılan esrar kullanıcılarıda dahil. Önceleri B sınıfı ve C sınıfı olarak ayrılan uyuşturucu maddeler verdiği zarara göre sınıflandırırken esrarın B sınıfındaki maddeler ile karşılaştırıldığında daha az zararlı olduğu kanıtlanmıştır fakat esrarın verdiği zararın az olduğunu savunan bilim insanlarına ve araştırmacılara karşı çıkan eleştirmenler ve halk esrarın güçlü zararlarının göz ardı edilmesini ve ciddi bir halk sağlığı sorununu temsil ettiği düşüncesini savunmuşlardır.

Esrarı kullandığınız andan itibaren genel olarak ;
Anksiyete, Paranoya, Huzursuzluk, Öfori, Gevşeme hali, Gözlerde kararma, Denge bozukluğu, Sersemlik, Suda yüzme hissi, Salivasyonda (tükürük bezi salgılaması) azalma, Tansiyon yükselmesi, İştah ve susuzluk, Analjezi, İllüzyon, Psikotik eksitasyon, Depresyon, Panik atak, Göz tansiyonunda azalma ve Flash-back (geçmişe dair halisülasyonlar) gibi etkiler görülebilir.

Diğer yandan esrarın faydalarını sıralamak istersek malesef net bir sıralamada bulunmak mümkün olmaz THC’nin etkisiyle sinir hücrelerine verilen tahribatla insanda rahatlamış hissi versede bu ilerleyen dönemlerde THC eksikliği ve vücutta sürekli THC bulunmasıyla insanlarda gerek sinirsel olarak gerekse piskolojik olarak olumsuz etkiler yaratmaktadır.

Çoğu ülke ve yerde kullanımını haricinde taşımanın ve bulundurmanın yasak olduğu esrar zamanla yetiştirilmesinin ve bakımının kolay olması nedeniyle ülkele yönetimleri tarafından tamamen kontrol altına alınamaması ve yasadışı para akışının hızlı olması nedeniyle esrara karşı çıkartılan olumlu yasalarla bir nebze bu kayıt dışı para aklamanın ve güçlü esrar piyasasının devlet kontrolünde olması için gelişmiş ülkelerin çoğunun bir kısmında belirli miktarlarda kullanımı ve bulundurulması zaman geçtikçe yasal hale geliyor.

Hükumetlerin yasa dışı yollarla kullanımı ve kara paranın piyasada bulunan etkisini azaltması için mutlaka bu konularla ilgili bilinçli yasalar çıkararak tüketiciler için daha güvenli yasaları ülke ekonomilerinin düzelmeleri açısından ve kontrollü tüketimin sağlanması için parlementolarda gündeme alınması gerekmektedir.

 

Özetlemek gerekirse ; Esrar her ne kadar içtiğiniz anlarda gevşeme ve rahatlama hissi versede sürekli kullanımda sinir hücrelerinde ve beyinde kalıcı hasarlara yol açar. Ani sinirlenmeler, düşünce bozukluğu, boş vermişlik gibi duygulara kapılmanıza sebep olur. Yararlıymış gibi görünsede hayatınıza artılar katmanız gereken zamanlarda  üflediğiniz her dumanla sizden bişeyler götürür ve atmosferde tekrar o gidenleri yakalamanız mümkün olmayabilir. Hayat güzel esrarı falan bırakın kitap okuyun.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir