Ev dekorasyonu için farklı fikirleri deneyin

 

Dünyanın en güzel duyguları evimizde geçiyor ve ev dekorasyonu yaşam alanında geçirilen değerli zamanın pozitif ve negatif duygularını düzenleyen ev dekor seçimi kendi istek ve zevklerinize göre olduğu sürece hem konfor açısından hem ruhunuzu dinlendirme açısından birçok faktörü etkiler. Ev dekoru için tasarımcılar ve birçok dekor şirketleri olsa da her zaman kendi evinizi kendinizin tasarlaması sanatsal duygularınızı ön plana alarak inanılmaz mükemmel ve evde geçirdiğiniz zamanları eşsiz kılabilecek derecede değerli kılar.

Kendi evinizde deneyebileceğiniz birkaç ev dekor fikrini derlediğimiz bu yazımızda ufkunuzu ev dekorasyonu konusunda geliştirebileceğiniz birkaç fikir ;

 

1- Kendi mobilyalarınızı tasarlayın

yaratici dekor fikir

Ev dekorasyonu bir o kadar zevkli olduğu kadar bir o kadarda kararsızlıklarla dolu olabilir, hayallerinize ve zevklerinize göre tamamen kendi tasarımınıza ait kullandığınız mobilyalar hem kullanırken gururlanacağınız hemde kendi kullanım alanlarınıza göre tasarlayacağınız mobilyalar şüphesiz her zaman hazır tasarımlara göre bir tık daha önde olacaktır.

Örneğin bir sehpa gibi küçük bir şey yapabilirsiniz , bu her zaman evde kullanacağınız ve gerek duyacağınız bir öğedir. Bu nedenle kendi hayal gücünüze göre tasarlayacağınız ufak bir öğede olsa kendi evinizde mutlaka kendinize ait projelere yer verin el becerileriniz yatkınsa tahta paletlerden kendi imkanlarınız doğrultusunda veya çizimini yapıp bir marangoza yaptırabilirsiniz internetten farklı sehpa tasarımları ve nasıl yapıldığına dair birçok video bulabileceğiniz sadece sehpa ile sınırlı kalmasın.

Kitaplık , resim çerçeveleri , depolama alanları gibi kolay ve pratik olan evde kullanacağınız birçok objeyi evinizin dekoru için tercih edebilirsiniz.

 

2- Kalın ve canlı renkler

renkdekorasyon

Ev dekorasyonunda genelde standart olarak nötr renkler tercih edilir , bu standardın dışına çıkarak evin bazı bölümlerini özellikle yatak odasında kalın ve canlı renklerden tercih edebilirsiniz. Boğucu bir ortam olacağını düşünüyorsanız örneğin yatak odasında bir kolonu veya pencerelerin olduğu duvarın rengini farklılaştırıp göze hitap edecek uyumlu renklerden seçmek odanıza özel bir görünüm verecektir.

Başka bir seçenekse evinizdeki odaların birbirinden farklı renklerle boyanmış olması veya bazı bölümlerde duvar kağıdı kullanmak sizler ve misafirleriniz açısından evinizde şaşırtıcı etki yaratacağından eminiz. İki şekildede evinize benzersiz etki yaratacak ve olağanüstü görünüm sağlayacak boya seçiminizi iyi yapmanızı tavsiye ediyoruz.

 

3- Cam Zemin

evdekorasyonfikir

Hem daha abartılı hemde daha cesur bir şey isteyenler için evin belirli yer zemininin camla farklı bir ambiyansa bürünmesi mümkün, özellikle ev dekorasyonunuzu yaparken eviniz müstakil ise seçeceğiniz cam zemine derinlik vererek zemini farklı renklerde aydınlatmayla süsleyebilir veya içerisine deniz ürünleri gibi farklı dekor ürünleri hatta deniz kumu bile koyarak çok farklı tasarımlar geliştirebilirsiniz.

 

4- Fonksiyonlu mobilyalar

evdekorasyon

Pratik şeyler ve çok amaçlı mobilyalar insanlar için çok yararlı ve akıllıca bir seçim olacaktır. Evinizin dekorunu seçerken kullanışlı ve pratik mobilyalar hem kullanmadığınız eşyaların depolanmasında hemde göze hitaben ev için gayet olumlu olacaktır. Örneğin açıldıktan sonra boyu iki katına çıkan bir boy aynası veya ayaklı aynalı dolaplar veya üstü kaldırıldığında bilardo masasına dönüşen bir yemek masası birkaç ipucu olarak değerlendirilebilir.

Genellikle merdiven altlarını ev dekorunuzu seçerken depolama alanı olarak veya hoş bir kitaplık olarak kullanabilirsiniz. İnternette pratik mobilyalarla ilgili birçok yapım videoları ve sizlere rehber olacak çeşitli yaratıcı videolar bulmanız mümkün.

 

5- Dikey bahçe

dekorasyon

Bitkileri ve çiçekleri seviyorsanız ve bunun için yeterli yeriniz yoksa dikey olarak tasarlanmış basamak şeklinde ufak bir bahçe kurabilirsiniz. Balkonunuzun bir köşesinde bile kullanabileceğiniz bu farklı tasarım düşüncesi hem yer kazanımı açısından hemde daha fazla saksıya yer verme açısından oldukça farklı bir dekor öğesi olabilir.

 

6- Renkli Fayanslar veya mutfak bankosu

mutfakdekorasyon

Zeminde renkli fayans kullanmayı düşünüyorsanız hem halı ihtiyacınız ortadan kalkabilir hemde evinize ayrı bir canlılık katabilirsiniz. Ev dekorunuzu planlarken seçeceğiniz renklerin birbiriyle uyumlu olmasına dikkat etmeniz gerekir. İster zıt renkleri seçin ister birbirine yakın renk tonlarını seçin ama mutlaka gönlünüzden geçen renkleri tercih edin. Mutfak bankonuzu standartların dışında bir renk seçerek farklı tasarımlar yaratabilirsiniz , aynı durum banyonuzu dekor ederken veya mutfak zeminini seçerken de geçerli olabilir.

Bu 6 madde dışında ev dekorasyonu için milyonlarca farklı yol vardır ve her biri kendi yolunda yaratıcıdır. Kişisel yaşam alanınızda kişisel dokunuşlara yer verin ve ev dekorasyon fikirlerini araştırırken çelişkilerden uzak durmaya çalışın. Her şey gönlünüzce olsun.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir