Evde Elektrik Güvenliğinizi Arttırma Yolları

Evinizde elektrik güvenliği için 6 pratik ipucu
Evlerde elektrik kazalarıyla sık sık karşılaşılmasada elektrikle ilgili bir sorun oluştuğunda ciddi kazalara yol açabılır. Kaza riskini en aza indirmek için yapacağınız basit dokunuşlarla kendinizi güvende hissetmenizi sağlayacak dokunuşlar yapmak hem ebeveynler hemde evdeki çocuk ve evcil hayvanlarınız açısından güvenli bir ortam oluşturmaya yardımcı olacaktır.
Özellikle evde küçük çocuğunuz varsa veya evcil hayvanınız varsa mutlaka uygulamanız gereken kurallar vardır.

bebekler icin elektrik güvenligi

 
1- Kablolarınızı kontrol edin
Elektrikli cihazlar üzerinde kesikler veya zedelenmeler varsa mutlaka kablonuzu yenileyin. Ayda bir de olsa kontrol edin. Kabloları düzenli bir şekilde sabitlemek kabloda zedelenme ve kesiklere engel olacaktır. Özellikle yüksek akım çeken elektrikli soba gibi ev aletlerini kullanıyorsanız mutlaka bu kurala dikkat etmelisiniz , ayrıca yüksek akım çeken cihazınızın kablosu aşırı derecede ısınıyorsa o hatta bağladığınız diğer elektrikli aletleri veya sobayı başka bir hattan kullanarak cihazın akım çekmesini rahatlatmaya çalışın , sorun devam ederse bir elektrikçiye danışın.

2- Fişte bırakmayın
Kullanılmadıkları zamanlar güven açısından tüm aletleri fişten çekmek gerekir varsa prizin kapağını kapatın. Evcil hayvan veya çocuk varsa evde kesinlikle ihmal etmemeniz gereken bir kural.

kablo düzenleme

3- Elektrikli aletleri kuru tutun
Elektrikli aletlerin yanında ve özellikle mutfakta elektrikli aletleri kullanırken kullanacağınız ekipmanın ve ellerinizin kuruluğundan emin olun. Cihazınızı fişten çekerkende mutlaka ellerinizin kuru olması gerekir.

4- Uzatma kablolarına fazla yüklenmeyin
Uzatma kabloları kullanıyorsanız tek kablo üzerine aşırı akım yüklemesi yapmaktan kaçının ve mümkünse uzatma kablolarını gelip geçerken ayağınıza takılma ihtimalinin olmadığı şekilde kullanın.

5- Aceleci davranmayın
Elektrikli aletleri taşıyacağınız zaman önce fişini çektiğinizden emin olun ve taşıma sırasında zarar görmemesi için dikkatli olup aceleci davranmayın.

cocuklar icin elektrik güvenligi

6- Düzenli olun
Bebekler ve evcil hayvanlarınız için elektrikli cihazların , prizlerin , uzatma kablolarının düzenli olmasına ve onlar tarafından kolay erişilebilir olmamasına özen göstermeniz en büyük riskleri ortadan kaldıracaktır. Kullanmadığınız uzatma kablolarını ortalıkta bırakmayın gerekirse dolabınızın içersinde kalabalık yaratsın hem boğulma riskine karşı hem evcil hayvanlarınızın kabloyu siz farketmeden zarar verme riskine karşı önlem almış olursunuz.

Evde elektrik güvenliğiniz için bu altı basit kurala uymanız durumunda riskleri minimal seviyeye indirmiş olacağınızı düşünüyoruz. Riskli durumlarda elektrik kazalarına karşı mutlaka işi bilen birine danışmayı ihmal etmeyin.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir