Hedefe Ulaşmak İçin Birikim Yapın

Mevcut ekonominin durumu altında her ne kadar zor olsa da hele birde sabit gelirliyseniz tasarruf yapmak her ne kadar günümüz koşullarında zor olsa da yarınlarınızı garantiye almak için mutlaka birikiminizin olması sizi zorlayıcı hayat şartlarına karşı güçlü kılacaktır. Kendinizden tasarruf yapmayı gizleyerek gelir durumunuza göre az çok çeşitli tasarruf ve birikimler için birkaç noktaya değineceğiz.

birikim yapmak

İlk olarak atalarımızdan gelen ve yıllardır kullanılan kumbara geleneğini sürdüren insanlar arasına katılın. Kumbarayı içi görünmeyecek ve kolay kolay açılmayacak şekilde seçmek sizin menfaatinize olacaktır. En basitinden arabanın kıyı köşesine bıraktığınız bozuk paraları gizli kumbaranıza doldurmakla veya cebinizdeki metalikleri kumbaraya doldurmakla başlayabilirsiniz. Ardından kumbaranın amacına ulaşması için mutlaka bankaya götürüp birikim hesabınıza aktarın veya altın , döviz , borsa gibi yatırım araçlarına aktarın. Nakite çevirip cebinize koyacağınız kumbara paralarınız birikim için pek bir değer taşımayacaktır.

 

 • Otomatik birikim yapın
  Bankanıza vereceğiniz talimatla maaşınızdan her ay belirlediğiniz bir miktarın yatırım veya döviz hesabınıza otomatik olarak virman yapılmasıda size ayrıca bir birikim yöntemi olacaktır. İmkanınız varsa birikim hesabını hafızanızdan silin.
 • Kredi kartınızı yanınızda taşımayın
  Tasarruf yapmakta kararlıysanız kredi kartınız sürekli cüzdanınızda olmasın. Potansiyel nakit olarak cebinizde taşıyacağınız kredi kartları size limitiniz kadar nakit parayı cebinizde taşıyormuş hissi verecektir. Kendinize güveniyorsanız bu konuda problem yok , riske girmek istemiyorsanız eşiniz veya en yakınınızdaki insan size bu konuda yardımcı olacaktır.

parabiriktirmekdoviz

 • Duran para değerini kaybeder
  Ülkenin ekonomik durumuna göre döviz , altın ve borsa gibi yatırım araçları uzun vadede sürekli kazandırmıştır. Nakit Türk Lirası bulundurmak enflasyonun durumuna göre paranın değer kaybıyla birikimlerinizin sabit kalmasına veya değerinin düşmesine neden olabilir. Altın , döviz , borsa konularının arasından güncel fiyatlamalara göre ve ülke ekonomisinin durumuna göre seçim yaparak paranızın değerini katlama imkanınız mevcut.
 • Hedef Belirlemek En Önemli Destek 
  Birikim ve tasarruf yapmak ayrı şeylerdir. Birikim için kararlıysanız kendinize hedef koyun ve gelecekteki büyük resmi düşünerek kendinizi motive edin. Örneğin ev satın almak için birikime başladıysanız ve bu konuda kararlıysanız yeni evinizin dekorasyonunu araştırmaya başlayın evin salonunu mutfağını ve yaşam alanlarında kullanacağınız renk tonlarına karar verin. Araba için birikime karar verdiyseniz aracınıza kavuştuktan sonra gideceğiniz yerleri ve gezintileri düşünün.

Tasarruf ve birikim yapmak kişi için gayet olumlu şeylerdir , kendinizi fazla zorlayıp borca girmeyin. Nakit akışı üzerine bütçenizi ve kendinizi sarsacak baskı kurmayın yaptığınız tasarrufun bir değeri kalmaz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir