İnternetten ürün satmadan önce bilmeniz gerekenler

ilk-eticaret

Günümüzde e-ticaret olarak anılan fiili internetten satış olarak geçen dünyada ürünlerinizi satış ve pazarlama konusunda fikriniz yoksa bu yazımızın sizlere yararlı olacağını düşünüyoruz.

Öncelikle satışını yapacağınız ürüne göre hangi platformlardan satış yapmanız gerektiğinin kararına varın. Rakiplerinizin ürünlerini ve fiyatlarını inceleyin.
1-Kargo
Sanal müşterileriniz için en önemli etkenlerden birisi kargo fiyatıdır. Kargo şirketleriyle anlaşmanız yoksa bu size oldukça pahalıya patlıyacaktır. Tüm kargo firmaları sürekli kargo gönderimi yapan kişi ve kurumlar için çeşitli indirim paketleri sunmaktadır. Kargo fiyatını ürüne dahil yapmak size ve müşteriye her zaman olumlu yansıyacaktır.
2-Ürün tanıtımı
Tanıtım için ilgi çekici profesyonel resimler fotoğraflar ve açıklamalar müşteri için önem taşır. Stüdyo kalitesinde çekilmiş ürünün görünümüyle cep telefonundan masa üzerine koyduğunuz ürün görünüm ve kalitesi farklılık gösterecektir. Tabiki her fotoğraf stüdyoda olmalı demiyoruz satacağınız ürüne göre kararı siz vereceksiniz.
3-Ödeme seçenekleri
Kredi kartıyla satış oranlar havale/eft ile olan orana göre yüksektir ve kullanıcının havale ediyim eft ediyim derdi ortadan kalmış olur fakat kredi kartını müşteri güven vermeyen firmalara elbette vermez. Kredi kartı ve havale/eft yöntemini birlikte kullanmanız sizin lehinize olacaktır. Kredi kartıyla ödeme alabileceğiniz bir platformunuz veya kurumsallığınız yok ise gittigidiyor, n11 gibi platformlardan satış açarak müşteriyi ürün sayfasına yönlendirebilir hem taksitle almasını sağlayıp hem kredi kartıyla ödeme yapmasına yardımcı olursunuz.
4-Müşteri ile iletişim
Bir internet sayfanız varsa canlı yardım hattından iletişim müşteriler için büyük kolaylıktır. Bunun yanında iletişim formlarıda diğer tercih edilebilir bir yöntemdir. Instagram , facebook gibi sosyal platformlardan yapacağınız satışlarda mesajlara yanıt süresi çok önemlidir aktif olarak müşterilerin karşısında iletişim kurabileceği bir yetkili olması memnuniyet sağlayacaktır.
5-Satış platformları
Satış yaptığınız ürünleri facebook instagram gibi sayfalardan pazarlamayı tercih ettiyseniz müşterilerinizin güvenini sağlamak adına birde internet sayfanızın olması ilgi çekici olacaktır. Günümüzde e-ticaret için hazır platromlar bulunmaktadır. Bu platformlardan ilerleyen günlerde bahsedeceğimiz yazıdan haberdar olmak için yorum bölümüne e-posta adresinizi veya sosyal medya hesabınızın bir bağlantısını bırakabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir