Küçük bahçeden para kazanmak mini sera kurmak

Hafta sonlarında veya tatil günlerinizde hobi olarak uğraştığınız küçük bir bahçeniz varsa ve hatta evinizin önünde değerlendirebileceğiniz küçük bir bahçeniz varsa bu fikirler size ilham kaynağı olabilir. Organik olarak yetiştireceğiniz toprak mahsülleriniz hem tat ve koku olarak diğer ürünlerden ayrılacak hemde kendi ektiğiniz tohumun büyümesini keyifle izleyip üretmenin dünyadaki en güzel şey olduğunu sizde keşfedeceksiniz.

png_cicek_bahceleri_forumgazel (2)
Öncelikle belirtelim girişim yaptığınız bir işte para kazanıp kazanamamak size kalmış bişey ürettim hop parayı alayım yok. Haydi o zaman fikir vermesi açısından birkaç toprak ürününden bahsedelim;

Ekinezya
İlaç sektöründede kullanılan ekinezya soğuk algınlığı grip nezle gibi hastalıklarda kullanılan ekinezya yaraları iyileştirme gücüylede ön plana çıkıyor. Tentür kapsül ve konsantre olarak satılan ekinezyalar günümüzde dünya koşullarında varlığını kaybetmek üzere olan bir bitki. Uygun yerlerde yetiştirirseniz markalaşıp kendi ürününüzü pazarlayabilirsiniz. Ege ve karadeniz gibi yağışlı yerlerde rahatlıkla yetiştirebileceğiniz ekinezyayı şehrinizdeki aktarlara bile satarak para kazanmak mümkün.
Sarımsak yetiştirin kahvenizi yudumlayın
Yendiği zaman her ne kadar hoş bir koku sergilemesede Türk insanı ile sarımsak arasında ciddi bir bağ vardır. Yurtdışından gelen tuhaf sarımsaklardansa yerli sarımsaklar her zaman diğerine göre rağbet görmüştür. Kolay kolay hastalanmaz ve toprağınızdan en iyi şekilde verim verir. Besin gücünün yanında hastalık iyileştirici özellikleride bulunan sarımsak bağ halinde yol kenarlarında pazar kenarlarında bile satılabilecek bir ürün .

Yalnız bunlarla sınırlı kalmayın yaşadığınız iklime ve mevsim koşullarına göre diğer toprak mahsüllerinide araştırın. İmkanınız varsa mini seranızı kurup mevsim meyve sebzelerinin tersine de yetiştirmecilik yapıp daha fazla kar elde edebilirsiniz. Örneğin kış aylarında karpuz yetiştirmeyi deneyin veya erik hasadından önce eriklerinizi olgunlaştırıp satış yapın. 2016 da haberlere konu olan Bursalı bir ziraat mühendisi çiftçi erik hasadından yaklaşık 2 ay önce olgunlaşmış papaz eriğinin kilosunu yaklaşık 250 liradan piyasaya verdi. Bu tarz girişimler hobi dışında bu işlerle uğraşacaksanız size daha fazla kazandıracaktır. İyi fikirler…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir