Sivrisinek hedefini neye göre seçiyor ?

Sivrisinekler yaz aylarında insanların en büyük düşmanları olabiliyor , kapalı veya açık ortamlarda sıcak yaz akşamlarında hiç farkedilmeden bile sivrisinek tarafından ısırılmanız mümkün. Bulunduğunuz ortamda neden beni ısırıyo da karşımdakini ısırmıyo diye düşündüğünüz olmuştur. Tabiki sizin kanınız daha tatlı. Yani tatlı ama sivrisineklere göre tatlı geliyor , kan şekeri düşen dedenize zor durumda kalsanızda içirmeyi denemeyin.

Küçük yaratıkların etkileri hakkında bilim adamlarının yapmış olduğu ve kanıtlanan bazı araştırmalar vardır onları inceleyeceğiz tatlıyı acıyı unutun.

sivrisineknedenisirir

 

Kan Grubu

Bir bilim adamı farklı bir çalışma yaparken keşfetmiş. Kan grubu 0 olanlar diğer kan gruplarına göre sivrisineklerin daha fazla 0 kan grubunu ziyaret ettiğini keşfetmiştir, ancak bu durum 0 kan grubunun daha çok böcekler tarafından sevildiğinin göstergesiydi , sivrisinekler için asıl leziz olan kan brubu ‘A’ . A ve 0 grubu ile karşılaştırma yapan bilim adamları sadece bir kere A grubunu seçtiğini belirtiyor, tabiki sivrisinekler açısından tek seçici unsur kan grubu değil.

 

Karbondioksit

Hepimizin yapmak zorunda olduğumuz diğer bir şey de nefek almak. Büyük insanlarda ve yetişkinler dahil daha fazla nefes alma eğiliminde , yani daha fazla karbondioksit salınımı yapma eğilimindedir. Bu nedenle nefes verdiğimiz zaman karbondioksitte bulunan vücut kokusu ile birlikte iki molekül saldığı anda sivrisineklerin daha fazla uçtuğu gözlemlenmiştir ve sivrisinek uygun pozisyonu yakaladığı anda ısırmaya yeltenecektir.

 

Hamilelik

Hamileliğin ilerleyen dönemlerinde gebe kadınların %21 daha fazla nefes alıp verdiği bilimsel olarak kanıtlanmıştır, ayrıca sigara içmediğini varsayarsak ortamdaki diğer insanlara göre daha cazip gelecektir. Ayrıca sivrisinekler için ilgi çekici birkaç nokta daha var , gebelik döneminde kadınların vücut sıcaklığı normale göre ortalama 0,7 ° C daha sıcak olur ve deri altından kan akışı artar cilt gerilir. Bu durumda sivrisineklerin ilk hedefi haline gelebilirsiniz.

 

Bira

Yarı efsane yarı bilimsel bir araştırma %5,5 alkol ve 350ml civarında bira tüketen 13 kişilik gönüllü ekip üzerinde yapılan araştırmaya göre kandaki etanol miktarı ve bira miktarı arasında oran arttıkça sivrisineklerin daha besleyici oldu düşüncesiyle bira tüketen insanları daha fazla sivrisinek ısırdığı gözlemlenmiştir.

Bilimsel olarak bu araştırma sonuçlarına ulaşılmış olsada sivrisineklerin kimi ne zaman ısıracağı bilinmez en iyisi sinek kovucularla kendinizi korumak.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir