Temeli Atılan 1915 Çanakkale Köprüsü ile İlgili 7 Bilgi

1984-1989 yılları arasında gündeme gelen Çanakkale Boğazı‘na köprü yapma düşüncesi, 1994 yılında yeniden masaya yatırıldı ve bir sene sonra ihaleyi kazanan firma ‘projenin yapılabilir’ olmadığını belirterek projeden çekildi. Çanakkale Köprüsü’nün ilk 138 yıl önce projelendirildiği de yakın zamanda basına yansıyan bilgiler arasında. Başbakan Yıldırım’ın bilgilendirme toplantısında ifade ettiği gibi “Yıllardır konuşulan bir proje.”

Orta açıklığı bakımından “dünyanın en uzun köprüsü” olacağı belirtilen 1915 Çanakkale Köprüsü için dün imzalar atıldı. Temeli ise yarın, yani 18 Mart’ta atılacak. Köprü ayrıca “geçiş garantisi tartışması” ile gündemde.

Gelin yakında bakalım…

1. Köprü, Anadolu yakasındaki Lapseki’nin Şekerkaya ile Avrupa tarafındaki Gelibolu’nun Sütlüce mevkisi arasına yapılacak.

2. Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 100. yılını taçlandırmak için orta açıklığının 2023 olarak tasarlandığı açıklandı.

2. Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşunun 100. yılını taçlandırmak için orta açıklığının 2023 olarak tasarlandığı açıklandı.

Ancak, Cumhuriyetin 100. kuruluş yılını simgelediği açıklanan bu uzunluğun köprünün ihtiyacı olan zorunlu mühendislikten olmadığı, gösteriş amaçlı olduğu yönünde eleştiriler bulunuyor.Cumhuriyet’ten Çiğdem Toker “fazladan imal ve inşa edilecek uzunluğun parasını ihtimal ki yine Hazine ödeyecek” diyor ve ekliyor:

“Yok eğer şirket, gösteriş amaçlı bu ekstra uzunluğu, Cumhuriyetin 100. yılı onuruna Türk Hazinesi’ne armağan ediyorsa ne mutlu!”

3. Çanakkale Boğazı’nın ilk, Marmara Bölgesi’nin de 5. asma köprüsü olacak…

3. Çanakkale Boğazı'nın ilk, Marmara Bölgesi'nin de 5. asma köprüsü olacak...

4. 3 geliş ve 3 gidiş olmak üzere toplam 6 şeritten oluşacak

4. 3 geliş ve 3 gidiş olmak üzere toplam 6 şeritten oluşacak

5. Geçiş ücretini Başbakan Yıldırım açıklamıştı: 15 Euro + KDV.

5. Geçiş ücretini Başbakan Yıldırım açıklamıştı: 15 Euro + KDV.

Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Yıldırım, hedefin 2023 yılına kadar köprü yapımını bitirmek olduğunu belirtmiş ve eklemişti: “Çanakkale geçilmez tarihte kaldı. Her türlü geçilir hale geliyor. Denizden, havadan… Şimdi karadan da geçilmiş olacak.”

6. Köprü, 10 milyar liranın üzerinde yatırımla hayata geçirilecek.

6. Köprü, 10 milyar liranın üzerinde yatırımla hayata geçirilecek.

1915 Çanakkale Köprüsü’nün yapım sözleşmesi, Güney Koreli Daelim ve Limak-SK-Yapı Merkezi ortak girişimi ile Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı arasında dün imzalandı.Bakan Arslan ortaklığın kurduğu “Çanakkale Otoyol ve Köprüsü İnşaat Yatırım ve İşletme Anonim Şirketi”nin kısaltmasının “ÇOK İYİ AŞ” olduğuna dikkat çekerek, “Çok iyi olmuş. Çok iyi olacak. Çok iyi olmak zorunda” dedi.

7. Geçiş garantisi tartışması: “Günlük 45 bin araç garantisi verildi; her eksik vergilerimizden ödenecek”

7. Geçiş garantisi tartışması: "Günlük 45 bin araç garantisi verildi; her eksik vergilerimizden ödenecek"

Cumhuriyet gazetesinden Çiğdem Toker bugün yayımlanan yazısında şöyle diyor:

Köprü bugün hizmete girmiş olsa, otomobiliyle geçen herkes 64 TL ödeyecek. Kritik konuyu Kamu Özel İşbirliği modeli ile yaptırılan bütün projelerde olduğu gibi, verilen garantinin tipi ve niceliği oluşturuyor.

Araç garantisi, YİD projelerinde, “geçmeyen araç sayısı kadar paranın Hazine’den çıkması” demek.

Geçiş ücretinin otomobil başına 15 euro+KDV olduğunu hatırlatan Toker yazısına şöyle devam ediyor:

“O gün açıklanmayan kritik bilgiyi öğrendik. Henüz imzalanmamış- sözleşmeye göre Karayolları Genel Müdürlüğü şirketlere, Çanakkale köprüsü bittiğinde günlük 45 bin araç garanti etmiş. Bu sayının altındaki trafiğin parası, vergilerimizden ödenecek.”

Kaynak: https://onedio.com/

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir