Vitamin Eksikliğinin 5 farklı belirtisi ve nedenleri

 

Vitamin eksikliğine neden olan en büyük sebepler arasında hazır yemekler, düzensiz beslenme ve sağlıksız gıdaların tüketimi geliyor. Vitamin eksikliğinin belirtilerini yaşamanız durumunda bu aksi durumu rutin hale getirerek vücut sağlığınızı tekrar sağlıklı konumuna acil olarak getirmeniz gerekir. Vitamin eksikliğinin en belirgin özelliği ise yorgunluk.

Vücudunuz ve bünyeniz hemen yorulmaya başlıyor ve kendinizi halsiz hissediyorsanız gerçekten vitaminle ilgili bir sorun var demektir. Gıdalarla birlikte doğal yollardan alacağınız takviye besinlerde vitamin eksikliği durumunu ortadan kaldırmaya yardımcı olacak ve vitamin eksikliği belirtilerinden birde bakacaksınız ki hiçbiri sizde yok.

vitamineksikligineden

 

1- Kas Ağrısı 

Yorucu egzersizler yapmadan çeşitli kaslarınızın çabucak ağrıdığını hissediyorsanız vitamin eksikliğiniz olduğundan şüphelenmelisiniz. Kas ağrıları durumunda D vitamini eksikliği başı çeken nedenlerden. D vitamini eksikliği durumunda en etkili belirtisi kas ağrısıdır fakat teşhisi zor olduğu için net birşey söylemek mümkün değil. D vitamini sağlıklı kemikler dişler ve kaslar için gereklidir. Diyetteyseniz D vitamini almak için süt ve ton balığı gibi besinler tüketebilir , ayrıca günlük olarak güneş ışığına küçük miktarlarda maruz kalarak D vitamini eksikliğini giderebilirsiniz.

 

2- Ayakların Uyuşması

Denge problemi veya sık sık düşme gibi yada ayağınızı kontrol edemiyip sağa sola çarpma gibi problemler yaşıyorsanız vücudunuzdaki B12 vitamini eksikliği bunun sebebi olabilir. B12 vitamini beyin ve sinir sisteminin sağlıkllı çalışması , işlevini yerine getirmesi için olmazsa olmazlardandır. Eğer B12 vitamin eksikliği yaşıyorsanız beyin sinirleri ve organlarınız arasında sağlıklı iletişim kurulamayacağından uyuşma ve denge problemleri ortaya çıkabilir. B12 vitamin eksikliğini gidermek için balık, tavuk ve süt ürünleri yada hayvansal ürünler yerine bitki bazlı gıdalar kahvaltılık tahıllar seçimi yapabilirsiniz.

 

3- Gece gözlerin net görememesi

Gece gözlerinizin iyi görmediğini ve zaman zaman bulanık gördüğünüzü düşünüyorsanız A vitamini eksikliğinden muzdarip olabilirsiniz. A vitamini gözlerin düşük ışıkta obje ve nesneleri algılaması için fotoreseptör hücreleri için pigmentlere enerji sağlar. A vitamini eksikliğini gidermek için yeşil yapraklı ıspanak , lahana gibi sebzelerle birlikte portakal , havuç , patates ve yumurtada tüketebilirsiniz.

vitamineksikliği

4- Reflekslerin yavaşlaması

Ani reflekslere karşı tepkileriniz yavaş kalıyorsa hem fiziksel hemde ruhsal sağlığınız tehlikede olabilir. Özellikle araç kullanımında reflekslerin yavaş olması ciddi sorunlara yol açabilir. Reflekslerin yavaşlamasının en beligin sebebi E bitamini eksikliğidir. Ayrıca B12 gibi beyin ve sinir hücrelerinin çalışmasına yardımcı olan B12 vitamininizinde eksik olmaması gerekir. E vitamini eksikliği durumunda en zengin besin kaynağı olan buğday tohumu tüketimi E vitamini eksikliğini ortadan kaldırmaya yardımcı olacaktır. Ayrıca yumurta mayonez, hayvansal organ etleri , fındık ve çeşitli tohumların tüketimi de E vitamini eksikliğini gidermeye yardımcı olur.

 

5- Yaralarınızın iyileşmesi çok zorsa 

Yaralanmalardan sonra yaranın iyileşmesinin normalden uzun sürmesi durumunda sorunun bir parçası olarak deri hücreleri ve teri altı hücrelerinin kendilerini çoğaltmak için kullandığı C vitamini eksikliği neden olabilir. Yaralanmalar sonrasında geç iyileşme durumunuz var ise A vitamini ve vücutta çinko eksikliğide olabilir. Yaralarınızın geç iyileşmesi enfeksiyon kapma riskini arttıracağı için bu vitamin eksikliğine çözüm olarak düzenli yemekler yiyin ıspanak roka ve lahana gibi yeşil yapraklı sebzeler tüketin ayrıca limon ıhlamur ve greyfurt gibi narenciyelerle vitamin eksikliğinizin giderilmesinde yardımcı olun.

 

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir